Retas iš mūsų esame visiškai patenkinti savo gyvenimu. Norime pakeisti darbą, nutraukti netenkinančius santykius ar nebevartoti alkoholio. Tačiau norai dažnai ir lieka norais. Negi iš tikrųjų taip sunku kažką savo gyvenime keisti? Kodėl kenčiame žeminančius santykius, dirbame nemylimą darbą ar vartojame alkoholį, nors jaučiame neigiamas pasekmes savo fizinei ir psichinei sveikatai?
Kad ir kaip neįtikinamai skambėtų, tačiau esama mūsų gyvenimo situacija visada yra mums kažkuo naudinga, tik tos naudos nematome, nepripažįstame, ją neigiame. Noras keistis dažnai ambivalentiškas - viena vertus, svajojame apie pokyčius, kurie padėtų atgauti savigarbą, leistų jaustis atsakingiems už savo gyvenimą, kita vertus nieko nedarome, nes mums naudinga, patogu išlaikyti status quo.
Taigi, pirmas žingsnis pokyčių link yra paklausti savęs, kuo netenkinanti situacija yra man naudinga. Labai svarbu į šį klausimą atsakyti nuoširdžiai, nemeluojant sau, nekaltinant nepalankių gyvenimo aplinkybių, nors ir nesmagu sau prisipažinti, kad esu žeminančiuose santykiuose, nes jaučiuosi silpnas, man baisu likti vienam, vartoju alkoholį, nes tik taip moku nusiraminti ar be įtampos bendrauti, dirbu nemylimą darbą, nes tik uždirbdami pinigai leidžia man jaustis vertingam.
Kitas žingsnis – paklausti savęs, ko neturėsiu, neteksiu gyvenime, jei pokyčiams taip ir nepasiryšiu. Likdamas netenkinančiuose santykiuose ir toliau gyvensiu su baime, nerimu bei nuolat žeminamas, vartodamas alkoholį kenksiu sveikatai, pats nebūsiu laimingas, esantys šalia manęs irgi tokie nebus, dirbdamas nemėgstamą darbą jausiu, kad gyvenimas tampa nemalonia rutina ir netenka prasmės.
Trečias žingsnis primena, kad gyvenime už viską turime mokėti, kad pokyčiai visuomet yra tam tikra rizika. Pasvarstykite, ko galite netekti, jei pasiryšite pokyčiams: finansinio stabilumo, būdo įtampai mažinti, santykių teikiamo patogumo? Svarbu apmąstyti, kaip galėsiu kompensuoti patiriamas netektis, nepatogumus: galbūt sportas padės mažinti įtampą, o nutraukus santykius atsiras laiko draugams ar knygai. Prisiminkite, kaip anksčiau gyvenime sprendėte panašius sunkumus, kas tuo metu padėjo.
Paskutinis žingsnis maloniausias: paklauskite savęs, kaip pasikeis mano gyvenimas, jei pasiryšiu pokyčiams. Galbūt tai bus geresnė sveikata nustojus vartoti alkoholį, atgauta savigarba nutraukus žeminančius santykius ar džiaugsmas realizuojant save mėgstamoje srityje?
Į Bendravimo grupes susirenka žmonės, taip pat trokštantys kažką keisti savo gyvenime, dažnas iš jų nori pokyčių santykiuose su artimaisiais – sutuoktiniais, vaikais ar tėvais. Dalyvaujant grupėje galime saugioje ir palaikančioje aplinkoje pereiti aukščiau minėtus žingsnius pokyčio link. Grupė - lyg laboratorija naujam elgesiui išbandyti. Žmonės, kuriuos sutinkame grupėje, būna panašūs į tuos, kuriuos sutikome praeityje ar sutinkame dabartiniame gyvenime ir su kuriais patyrėme ar patiriame bendravimo sunkumų. Todėl situacijos grupėje yra labai panašios į tas, kurios vyksta mūsų gyvenimuose. Štai vienas iš grupės dalyvių nuolat erzina kitus iššaukiančiu elgesiu, o kitas nuolat su viskuo sutinka, visiems pritaria. Kokia jiems nauda iš to? Kam atstumti žmones, jei taip noriu būti su jais? Kam pamesti save santykiuose su kitais?
Atvirai ir drąsiai pažvelgus į save atrandame, kad iššaukiantis elgesys yra būdas gauti kitų dėmesio, o prisitaikantis elgesys – noro būti priimtam, visų mėgstamam ar baimės likti vienišam atspindys. Tačiau nei vienas, nei kitas nesugeba užmegzti artimų, nuoširdžių, lygiaverčių santykių. Kokių nepatogumų teks patirti pasiryžus pokyčiams? Prisiminkime – pokytis visuomet yra tam tikra rizika. Tai gali būti nerimas, išbandant naujus būdus dėmesiui gauti, ar kitų žmonių nepasitenkinimas, kai nepritari jų nuomonei, galbūt net nutrūkę santykiai. Be abejo, tam reikia ryžto ir kitų palaikymo. Bendravimo grupėje visuomet saugu išbandyti naujus elgesio būdus ir čia pat gauti grįžtamąjį ryšį iš kitų grupės dalyvių. Atradę jėgų ir drąsos keisti savo elgesį, atgauname savigarbą, užmezgame lygiaverčius, artimus santykius, neprarandame juose savojo aš.