Ar darai klaidų bendraudamas? Renkama nauja bendravimo grupė nuo spalio 06 d. Registruokis


Profesionalų pamokos

Savigynos pamokėlė jaunimo vasaros išgyvenimo (angl. survival) stovykloje


Šių metų liepos 6 d. klubo "Gintis" instruktorius Egidijus Stankevičius Pamusės kaime (Širvintų raj.) vasaros stovykloje gamtoje neįprastomis sąlygomis  jaunimui pravedė teorinį bei praktinį užsiėmimą tema - "Gynyba nuo grasinimo ar atakos peiliu".

Peilis – kiekvienam lengvai prieinamas įrankis, kurį galima įsigyti be didesnių pastangų daugelyje prekybos vietų. Dažnas mūsų peilį nešiojasi kartu su savimi. Pagal galiojančius Lietuvos Respublikos teisės aktus žuvies dorojimo, turistiniai, medžiokliniai, koviniai, išgyvenimo (angl. survival), sportiniai (išskyrus svaidomuosius), ūkinės bei buitinės paskirties peiliai nelaikomi ginklais ir jų civilinė apyvarta neribojama. Tačiau civilinėje apyvartoje draudžiami šaltieji ginklai su automatiškai iššokančia ar atsilenkiančia geležte, kurie atitinka bent vieną iš šių kriterijų, t.y. iššokanti ar atsilenkianti geležtė yra ilgesnė kaip 8,5 cm; geležtė per vidurį yra siauresnė kaip 14 proc. jos ilgio; geležtė yra paaštrinta iš abiejų pusių. Taigi, nors pagal LR teisės aktus peiliai nelaikomi ginklais ir jų civilinė apyvarta neribojama, tačiau naudojant peilį ne pagal paskirtį, jis tampa labai grėsmingu ginklu. Tai viena plačiausiai paplitusių priemonių nusikaltėlių tarpe. Deja, tai viena populiariausių priemonių ir paauglių tarpe, kurie vis dažniau peiliais sprendžia net menkiausius konfliktus. Neteisėtas peilio panaudojimas užtraukia baudžiamąją atsakomybę, o apsiginti nuo atakų peiliu be pasekmių, t.y. sunkių kūno ir, deja, dažnai mirtinų sužalojimų, beveik neįmanoma.

Atsižvelgiant į šių dienų aktualijas, šios priemonės populiarumą jaunimo tarpe, didėjančius konfliktinių situacijų bei neteisėtus peilio panaudojimo mastus, klubo "Gintis" instruktorius Egidijus Stankevičius tikslingai pasirinko šią labai aktualią temą paauglių tarpe.

Teorinėje dalyje buvo aptartos skirtingos peilių rūšys, teisiniai peilių įsigijimo, nešiojimo ir panaudojimo aspektai. Peilio panaudojimas konfliktinėje situacijoje dažniausiai baigiasi sunkiais kūno ir deja, dažnai mirtinais sužalojimais, todėl nuolat akcentuota, kad protingiausia ne tik vengti bet kokios kovos, bet jei tik įmanoma, geriausia išeitis akistatoje su peiliu – pabėgimas. Jei nepavyksta pabėgti, o jums grasinant peiliu reikalaujama atiduoti asmeninius daiktus (pvz., telefoną, piniginę ar pan.), tuomet neverta rizikuoti savo sveikata ar net gyvybe ir atiduoti, ko reikalaujama. Tačiau kaip elgtis ir kokių veiksmų imtis, jei būsite priverstas gintis nuo užpuolimo peiliu ir būsite beginklis? O jei pakliūsite į situaciją, kuomet kišenėje turėsite peilį ir jį panaudosite savigynai? Klubo "Gintis" instruktorius aptarė įvairias būtinosios ginties situacijas, be to, dalinosi savo darbine bei gyvenimiška patirtimi, atsakinėjo į įvairius jaunuolius dominančius klausimus. Juk viena iš sąmoningos bei atsakingos jaunosios kartos ugdymo priemonių ir yra įvairiapusis jaunimo švietimas.

Po daugiau kaip valandą trukusios teorinės dalies, buvo pereita prie praktinės. Kadangi dauguma stovyklautojų yra aktyvūs įvairiausių sporto šakų šalininkai, todėl šios dalies nekantriai  laukė tiek berniukai, tiek mergaitės, kurie skubėjo patys kuo greičiau išbandyti savo jėgas praktikuojantis porose. Džiuguu, kad klubo "Gintis" instruktoriaus Egidijaus Stankevičiaus vedama praktinė užsiėmimų dalis aktuali buvo ne tik stovyklautojams, bet ir šios vasaros stovyklos organizatoriams, kurie taip pat aktyviai dalyvavo praktiniuose mokymuose. Instruktorius mokė, kaip blokuoti atakas peiliu, parodė keletą galimų peilio atėmimų variantų, nuolat akcentavo atliekamų veiksmų teisingos technikos svarbą. Praktinės dalies pabaigoje kiekviena pora turėjo galimybę keletą minučių pakovoti dėl savo gyvybės, ginantis nuo atakų peilių sparinge. Jaunuoliai, užsidėję ant galvų šalmus, siekiant išvengti sužalojimų, po instruktoriaus duoto signalo, turėjo pribėgti prie atokiau padėtų guminių treniruočių peilių, juos pakelti ir pulti į kovą. Kovos sparinge labai dinamiškos, bet kartu labiau realios ir atitinkančios tikrovę, kadangi kiekvienas kovoja už save kaip sugeba. Tai leidžia pajusti ir suprasti, kaip sunku gintis prieš dinamišką ataką, bei įvertinti savo galimybes ir galimas tokių kovų pasekmes. Taigi, ši baigiamoji dalis sulaukė ne tik daugiausia emocijų, bet pareikalavo ir daugiausia jėgų, o patys aktyviausi sparinge galėjo pakovoti net po kelis kartus.

Pabaigai norime palinkėti, kad nei mūsų vaikams, nei mums patiems netektų patirti situacijų, kai grasinama peiliu, bei netektų gintis nuo atakų peiliu. Tikimės, kad klubo "Gintis" instruktoriaus Egidijaus Stankevičiaus suteiktos teorinės bei praktinės žinios jaunuoliams buvo naudingos, privertė susimąstyti, įvertinti savo galimybes akistatoje su peiliu bei galimas tokios akistatos pasekmes.

Be to, dėkojame šios vasaros stovyklos organizatoriams ir vadovams Martynui bei Viktorui už pakvietimą keletą valandų pabūti drauge ir džiaugiamės jų tautiškumu, kurie net ir atokioje kaimo sodyboje liepos 6-ąją iškėlę trispalvę minėjo Valstybės (Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo) dieną!