Nauja psichologinė bendravimo grupė nuo gruodžio 11 d. Registruokis


Sėkmės faktoriai

Aušra Griškonytė

„Kaip man nesiseka...“, „Aš tikra nevykėlė, nevykėlis...“ – ko gero, ne kartą daugelis  esate panašiai atsidusę. Raminamės, juk gyvenime nebūna taip, kad viskas puikiai sektųsi. Tačiau vieno iš britų mokslinių eksperimentų „Sėkmė“ rezultatai leidžia teigti, kad pasaulis išties susideda iš laimės kūdikių ir tų, kuriems nuolat nesiseka.

Šio projekto autoriai, britų mokslininkų grupė, pakvietė atsiliepti žmones, kurie laiko save sėkmingais ir tuos, kurie mano, kad jiems visą laiką fatališkai nesiseka. 400 iš tūkstančių atsiliepusiųjų sutiko dalyvauti tyrime ir leido mokslininkams pasiknaisioti savo asmeninio ir profesinio gyvenimo peripetijose. Apibendrinus tyrimo rezultatus, buvo išleista išsyk bestseleriu tapusi knyga „Sėkmės faktorius“.

Žmogaus gyvenime nuolat nutinka dalykų, kuriuos jis laiko aplinkybių sutapimu, atsitiktinumu. Tačiau tokioje situacijoje atsidūrę laimės kūdikiai ir nevykėliai elgiasi visiškai skirtingai. Pirmieji sugeba pasinaudoti proga, o antrieji dažniausiai jos net nepastebi. Viena iš minėto tyrimo užduočių buvo specialiai išleistas laikraščio numeris.

Mokslininkai paprašė eksperimento dalyvių suskaičiuoti, kiek šiame leidinyje spausdinama fotografijų. Tie, kurių nelanko sėkmė, sugaišo šiam darbui vidutiniškai dvi minutes, o jos numylėtiniai - vos kelias sekundes. Pasirodo, antrajame laikraščio puslapyje buvo atspausdintas skelbimas: „Liaukitės skaičiavę, čia yra 43 nuotraukos.“ Įdomiausia, kad šis sakinys buvo atspausdintas vos ne per pusę puslapio, tačiau nelaimėliai buvo taip įnikę į užduotį, jog nesugebėjo jo pastebėti.

Kitą sykį užduotis buvo pakartota, skelbime parašius: „Nustokite skaičiavę, praneškite tyrėjui, kad perskaitėte šį skelbimą, ir gausite pustrečio šimto dolerių.“ Gautas analogiškas rezultatas – laimės kūdikiai pasiėmė pinigus, o antrieji liko be nieko. Eksperimento autoriai padarė svarbią išvadą: žmonės, kuriems gyvenime nesiseka, yra labiau įsitempę, nei tie, kuriems sekasi. Būtent ši įtampa trukdo jiems pastebėti netikėtus, tačiau naudingus dalykus.

Intuicijos specialistė Carola Adrienne teigia, kad sutapimai yra išorinė reakcija į vidinę psichikos būseną. Kiekvieno iš mūsų gyvenime apstu situacijų, kai, pvz., pagalvoję apie kokį nors seniai nematytą asmenį staiga sulaukiame jo skambučio ir pan. Ji pataria susidūrus su kokiu nors keistu sutapimu trumpam stabtelėti ir pagalvoti apie tai, kas vyksta. Tik taip įmanoma atpalaiduoti savo intuityvius gebėjimus.Tačiau daugelis iš mūsų ne tik neanalizuoja sutapimų, bet apskritai jų nepastebi. Taigi patys užtrenkiame duris sėkmei prieš pat nosį.

Sėkmę prisišaukia žmonės, kurie sugeba pasinaudoti atsitiktinėmis galimybėmis ir jas kurti. Jie priima gerus sprendimus, vadovaudamiesi intuicija. Jie tiki, kad elgiasi teisingai ir moka išlaikyti džiaugsmingą požiūrį į gyvenimą.

„Laimėliai“ ir „nelaimėliai“ skirtingai elgiasi netgi ieškodami darbo. Nelaimėlis paprastai perskaito tik tuos skelbimus, kuriuos susiplanavo peržiūrėti. Sėkmingas žmogus nepraleis nė vieno iš jų. Todėl jis dažnai užkimba galbūt ne už to tikslo, kurio tikėjosi, bet už tokio, kuris jam geriau tinka.

Laimingiems žmonėms būdingas pomėgis nuolat paįvairinti savo gyvenimą. Na, tarkime, dažnai keisti įprastą maršrutą „darbas– namai“. Arba, vaizdingai kalbant, viename vakarėlyje bendrauti tik su juodai apsirengusiomis moterimis, o kitame – tik su kostiumuotais vyrais. Taip žaisdami jie praplečia bendravimo ir iš pirmo žvilgsnio atsitiktinių šansų ratą.

Dar viena tyrėjų užduotis patvirtino, kaip skirtingai tuos pačius dalykus supranta ir vertina abi grupes atstovaujantys žmonės. Paprašyti įsivaizduoti situaciją, kai atsiimant pinigus banke, staiga įsiveržia plėšikas ir juos sužeidžia, nelaimėliai pasakė, kad tai – eilinė jų nesėkmė. O laimės kūdikiai manė, kad jiems labai pasisekė, nes jų nenušovė, tik sužeidė. Be to, keli iš pastarųjų pareiškė, kad toks išgyvenimas - neblogas būdas užsidirbti, nes šią autentišką istoriją galima parduoti žurnalistams. Taigi atsidūrę bet kokioje padėtyje pastarieji moka pasidžiaugti, kad nenutiko dar blogiau. Gera nuotaika, kaip žinia, yra sėkmės palydovė.

Nemanykite, kad nesėkmė yra įgimtas dalykas, kurio niekaip neįmanoma nusikratyti. Įgyvendinant antrąją eksperimentinio projekto dalį, buvo suorganizuota vadinamoji sėkmės mokykla, kurioje dalyvavo savanoriai nelaimėliai. Jie gyveno mėnesį pagal kiek kitokias, nei buvo įpratę iki tol, taisykles: buvo mokomi klausyti intuicijos bei instinktų, dažniau laužyti įprastą savo gyvenimo tvarką, keisti bendravimo bei pažinčių ratą ir apskritai įsivaizduoti, kad yra lydimi sėkmės. Vos po mėnesio 80 proc. savanorių pareiškė, kad jaučiasi sėkmingesni ir laimingesni. Vadinasi, sėkmė – įgyjamas ir išlavinamas įgūdis, tik reikia atkreipti dėmesį į kai kurias taisykles.